رسانه جامع کارآفرینی و نوآوری استان فارس

آغاز عملیات اجرایی مرکز داده بزرگ جنوب کشور در شیراز

وزیر ارتباطات از آغاز عملیات اجرایی مرکز داده بزرگ جنوب کشور در منطقه قصردشت شیراز با بیش از هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط شرکت همراه اول خبر داد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آغاز احداث مرکز داده بزرگ جنوب کشور در شیراز با سرمایه‌گذاری ۱۰۰۰ میلیارد تومانی همراه اول خبر داد. به‌گفته‌ی محمد جواد آذری جهرمی، این مرکز داده با ۳۰۰ رک ظرفیت، پنج برابر بزرگ‌تر از مرکز داده فعلی شیراز است.
محمدجواد آذری جهرمی امروز در جلسه بررسی مشکلات ارتباطی فارس و کنترل پیشرفت مصوبات سفر خردادماه خود، با بیان اینکه کار اصلی توسعه ارتباطات در فارس بر دوش همراه اول است، گفت: طرح‌های مخابراتی فارس در ۵ فاز تعریف شده که چهار فاز آن تا اردیبهشت ماه ١۴٠٠ و فاز آخر نیز تا خرداد سال آینده به اتمام می‌رسد.
وی از احداث ۷ سایت جدید در راستای توسعه ارتباطاتی در شهر صدرا خبر داد و افزود: تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۰، افزایش ارتقای ٧ سایت که معادل ۵٠ درصد رشد ظرفیت پهنای باند در صدرا می‌شود، توسط همراه اول اجرایی خواهد شد.
آذری جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود از آغاز عملیات اجرایی مرکز داده بزرگ جنوب کشور در منطقه قصردشت شیراز با بیش از هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط شرکت همراه اول خبر داد و گفت: این مرکز ۵ برابر بزرگتر از بزرگترین دیتا سنتر فعال شیراز است.
پروژه مرکز داده بزرگ جنوب کشور ماه گذشته آغاز شده است ظرف مدت ۱۸ ماه تکمیل شود. همراه اول می‌گوید احداث این مرکز، اقدامی در راستای پیاده‌سازی ظرفیت‌های لازم برای اجرای سرویس‌های شبکه ملی اطلاعات است و ظرفیت چشم‌گیری برای استارتاپ‌ها، زیرساخت‌های ابری و کمک به تحقق رویای دیجیتال ایرانیان جنوب کشور ایجاد خواهد کرد.
البته این پروژه متفاوت از پروژه‌ی «ابر ایران» است که در نظر دارد زیرساخت‌های مراکز داده استانی در هشت استان را که در دست سازمان فناوری اطلاعات بودند، دراختیار دو کنسرسیوم برنده در مزایده قرار دهد تا خدمات ابری را در شهرهای تبریز، مشهد، قم، همدان، شیراز، اصفهان، اهواز و کرج توسعه دهند.

10plugin.ir