رسانه جامع کارآفرینی و نوآوری استان فارس

برندگان و بازندگان بحران کرونا

این مقاله به نقل از مجله اکونومیست در اینجا آورده می شود

اکونومیست نوشت: با نزدیک شدن احتمال توزیع واکسن به طور گسترده، در این هفته آسترازنکا و دانشگاه آکسفورد نتایج مربوط به گزارش‌های خود از وضعیت اقتصادی جهان را اعلام کردند. رؤسا و سرمایه‌گذاران دید خود را از مبارزه فوری برای مقابله با همه‌گیری برداشته و به آینده بلندمدت فکر می‌کنند. حال باید دید که در این رقابت چه کسی برنده و چه کسی بازنده خواهد بود؟

مانند ویروس‌ها، رکود اقتصادی به طور معمول در ابتدا بر ضعیف ترین گروه‌ها تاثیر می‌گذارد. شرکت هایی که دارای ترازنامه های بیمارگونه یا حاشیه‌های ضعیف هستند به سرعت در این روند تسلیم می شوند.

با این وجود، رکود اقتصادی ناشی از کووید۱۹ شدیدتر و پیچیده تر از حد طبیعی است. انتظار می رود اقتصاد جهانی در سال جاری بیش از ۴ درصد کوچکتر شود، که عمیق ترین رکود از زمان جنگ جهانی دوم است و هنوز خطر رکود اقتصادی بطور مضاعف وجود دارد.

وثیقه‌های مالی، محرک‌های اقتصادی بانک مرکزی و صبر و بردباری بانک‌ها و صاحب‌خانه‌ها روند تخریب را کند کرده و تعداد پیش فرض‌ها را کاهش داده است. فاصله گذاری اجتماعی باعث هدر دادن برخی صنایع می شود و اما برخی دیگر را تقویت می کند ، زیرا افراد روش های جدیدی برای انجام کارهای قدیمی پیدا می کنند.

در نتیجه الگوی عادی مبنی بر اینکه شرکتهای قدرتمند نفوذ بیشتری خواهند داشت، با تاکید کمتر از آنچه انتظار دارید محقق می‌شود. سرمایه گذاران در تلاشند تا با چنین چشم انداز غیرمعمولی کنار بیایند. اگرچه قابل پیش‌بینی بود، ولی به همین دلیل است که اخبار مربوط به واکسن‌ها در چند هفته گذشته باعث چرخش در بازارهای مالی شده است.

در بسیاری از مشاغل، افراد مستقر در رده‌های بالا باقی خواهند ماند زیرا ثابت شده که کل صنعت آنها در برابر اخلال در اینترنت ایمن است. در موارد دیگر، صاحب منصبان فعلی برنده خواهند شد – اما به این دلیل که بر نوآوری های دیجیتالی جدید تسلط دارند. در برخی از بخش‌های اقتصاد که به نظر می رسد تغییرات تکنولوژیکی تسریع شده اند، فعالیت توسط تازه واردها انجام می شود.

موسیقی زنده یکی از صنایعی است که در طول پاندمی کاملاً از برق کشیده شده‌اند. با ممنوعیت برگزاری کنسرت ها و جشنواره ها شرکت Live Nation ، بزرگترین برگزار کننده کنسرت، شاهد کاهش فروش ۹۵ درصدی در مقایسه با یک سال قبل است. با این وجود ایجاد یک پلتفرم برای موشن آنلاین، این صنعت تا مرحله یخ زدگی عمیق مختل نمی شود. همانطور که قیمت سهام زنده Live Nation نشان می دهد، این شرکت می تواند صبر کند تا زندگی به حالت عادی برگردد.

بسیاری از صنایع دیگر مانند مسافرت های هوایی نمی توانند کار خود را به صورت آنلاین پیش ببرند. امسال خسارت سنگینی به ترازنامه شرکت های هواپیمایی وارد می‌آید – کل بدهی آنها به نیم تریلیون دلار رسیده است.

تبلیغات حتی در فضای آنلاین هم تغییر مکان داده اند، جایی که انحصار فیس بوک و گوگل حاکم است. به همین ترتیب بسیاری از کارهای دفتری به خانه منتقل شده و منجر به خالی شدن ساختمان‌های اداری با دستگاه‌های فتوکپی بلااستفاده شده است.

نتیجه این اختلال این است که مردم بیش از هر زمان دیگری به شرکت های بزرگ فناوری که خدمات مجازی ارائه می دهند اعتماد دارند. اگرچه پاندمی باعث تغییر دائمی در این نوع صنایع می شود اما نام های غالب در هر یک آشنا خواهد بود.

گروه سومی از صنایع وجود دارد که با تهدید‌هایی مواجه شدند که باعث اختلال در کار رؤسا و مدیران شرکت‌ها شده‌است. ورزش زنده کم‌وبیش در سراسر همه گیری ویروس کرونا ادامه داشته، زیرا تیم‌ها راه هایی برای آزمایش یا قرنطینه کردن بازیکنان پیدا کرده بودند اما عدم ازدحام جمعیت منجر به افت بیننده تلویزیونی که موتور مالی صنعت ورزش است منجر شده است. درعوض مردم بیشتر در حال برجسته کردن کلیپ‌ها، سایت‌های شرط بندی و سایر روش‌های تعاملی لذت بردن از ورزش در برنامه‌های اجتماعی هستند.

در بخش پذیرایی و کیترینگ اشتهای افراد به سمت خدمات تحویل در درب منزل (دلیوری) مانند DoordDash افزایش پیدا کرده که درآمد آن در ایام شیوع کرونا بیش از ۳ برابر شده است. این اتفاق به آینده‌ای اشاره دارد که در آن غذا خوردن در خانه رایج می‌شود. خرده فروشان و رستوران‌های غذا باید با این شرایط سازگار شوند یا اینکه به تماشای از بین رفتن سودهایشان بیاندیشند.

اگر به بازار سهام آمریکا نگاهی بیندازید ، سهام بزرگترین شرکت ها، ۳۳ صنعت از ۵۹ صنعت و با اختلاف میانگین فقط دو درصد در این سال عملکرد بهتری داشته اند. در بسیاری از مناطق رقابت برای برتری همچنان ادامه دارد. بنابراین ، در تجارت الکترونیکی فروش آمازون افزایش یافته است ، اما با رقابت تازه‌ای در قالب عملیات آنلاین والمارت و شوپیفای، با طرح فروش دیجیتالی مواجه است.

10plugin.ir