رسانه جامع کارآفرینی و نوآوری استان فارس

بسته حمایتی وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات از استارت آپ‌ ها

فناوری اطلاعات و ارتباطات ICT  در جوامع پیشرفته به عنوان موتور محرک اقتصاد شناخته می شود.

در ایران، خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات موجب تسهیل فعالیت های اقتصادی در زمینه ی تولید و توزیع کالا و خدمات شده است.

توجه به لزوم توسعه ی بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات ICT به عنوان بخش محرک و همچنین حوزه ای از اقتصاد که رشدی بیش از میانگین دیگر بخش ها دارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

مهندس مهرداد سهرابی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس گفت: امروز کمتر بخشی است که با حوزه فناوری و ارتباطات ارتباط و وابستگی نداشته باشد؛ لذا ما در وزارت ارتباطات تلاش می‌کنیم شرایط فعالیت استارتاپ‌ها را تسهیل و از آنها در مسیر رشد حمایت کنیم.

وی افزود: بر این اساس و براساس آیین نامه حمایت از شرکت‌های نوپا؛ بسته حمایتی وزارت ارتباطات از شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها در بخش‌های مختلف مالیات، بیمه، تسهیلات، مالکیت فکری و غیره ارائه می‌شود.

مهندس سهرابی با بیان اینکه در حال حاضر تولید و بهره‌وری صنایع ما مناسب نیست، عنوان کرد: هزینه‌های تولید در کشور ما بالا است.

وی ادامه داد :  نکته حائز اهمیت این است که استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند یاری دهنده بخش صنعت باشند و مشکلات این بخش را هموار کنند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس تصریح کرد: هم اینک اکو سیستم کارآفرینی استان به خوبی نقش خود را ایفا می‌کند و برگزاری رویدادها کمک می کند بتوانیم از فرصت‌های جدید در بخش صنعت استان استفاده کنیم.

 

استارت آپ ها به داده کاوی توجه کنند

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس با بیان اینکه امروزه شرکت ها بزرگ دنیا به دنبال پیش بینی آینده با استفاده از سنجش داده ها هستند؛ خواستار توجه استارت آپ های کشور به موضوع داده کاوی شد.

مهندس سهرابی، با اشاره به ضرورت استفاده و تجزیه و تحلیل اطلاعات در صنعت، مبحث داده کاوی در صنایع را حائز اهمیت دانست.

وی افزود: در کسب و کارها تصمیمات متعددی گرفته می شود که این تصمیمات در حجم عظیمی از داده ها ذخیره شده اند و امروزه کسب و کارهایی شکل گرفته اند که به دنبال سنجش اثرات این تصمیم ها با استفاده از داده ها هستند.

مدیرکل ICT استان فارس گفت: در کشورهای صنعتی رقابت بین شرکت های بزرگ بسیار شدید و پیچیده است؛ به همین دلیل این شرکت ها سعی می کنند با به دست آوردن داده ها و تحلیل آنها آینده را پیش بینی کرده و با کمک داده کاوی بر رقبای خود غلبه کنند.

مهندس سهرابی با بیان اینکه میزان داده کاوی در کشور اندک است، تصریح کرد: پرداختن به این حوزه می تواند شرایط کسب و کارها و مسیر رشد آنها را تحت تاثیر قرار دهد و خواستار توجه استارت آپ ها به این حوزه شد.

وی افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درصدد است تا با همکاری دیگر ارکان تاثیر گذار در  زیست بوم  فناوری اطلاعات استان و همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کارخانه نوآوری فارس را راه اندازی کند و از افتتاح فاز اول این کارخانه در آینده نزدیک خبر داد.

سهرابی

منبع : اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس

10plugin.ir