رسانه جامع کارآفرینی و نوآوری استان فارس

سئو ویدیو; بهینه‌سازی ویدیو برای موتورهای جستجو

با سئو ویدیو در صدر نتایج جستجو باشید

سئو ویدیو، در دنیای کسب‌و‌کارهای امروزی، تولید ویدیو و یا راه‌اندازی کمپین ویدیومارکتینگ یکی از به‌روزترین، پرثمرترین و جذاب‌ترین ابزارهایی است که رسیدن به موفقیت در امر فروش و سودآوری را تضمین و تسریع می‌کند و اگرچه که در محیط گسترده آنلاین امروزی، حتی یک ویدیوی معمولی برای هدایت مشتری به سمت خرید محصول شما یا استفاده از خدماتی که ارائه می‌دهید، قدرت غیر‌قابل‌مقایسه‌ای نسبت به محتواهای متداول دیگر دارد، اما قرار‌دادن همان یک ویدیو در پیش چشم مخاطب در مرحله توزیع محتوای ویدیویی نیز به‌عنوان تکمیل‌کننده پروسه ویدیومارکتینگ اصولی بسیار قابل اهمیت است.

یکی از مصداق‌های کسب موفقیت در مرحله انتشار ویدیو، قرارگرفتن ویدیو در صدر نتایج موتورهای جستجوست، اما قبل از اینکه به نکاتی که به بهبود سئو ویدیو اشاره کنیم، باید به این سوال جواب بدهیم که «چرا سئو برای ویدیو اینقدر مهم است؟»

اگرچه پلتفرم‌های میزبان ویدیو در فضای آنلاین کم‌تعداد نیستند، اما قدرت اصلی در این میدان، در دست کسی است که فرزندخوانده قدرتمندترین موتور جستجوی دنیا یعنی گوگل است؛ یوتیوب.

یوتیوب با آمار حدود یک بیلیون جستجو در روز، در رتبه دوم جستجوهای اینترنتی قرار گرفته و پس از آن فیس‌بوک، توییتر و بینگ رده‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند و این به‌منزله این است که اگرچه یوتیوب، این غول میزبان ویدیو، همتراز گوگل از لحاظ تعداد جستجوهای روزانه نیست، اما با این‌حال با فاصله بسیار زیادی که با رده‌های بعدی خود ایجاد کرده است، باید حساب ویژه‌ای روی آن باز کرد و تا حدامکان برای گرفتن رنک بهتر به‌وسیله ابزارهای سئو ویدیو در آن تلاش کرد.

در کنار یوتیوب، سایر پلتفرم‌های میزبان ویدیو پر‌مخاطب همچون ویمئو نیز برای نمایش ویدیوهایشان در نتایج جستجوی گوگل شانس بالایی دارند‌ که از این نکته نیز نباید غافل شد و اگر بنا به سئو محتواهای ویدیویی خود دارید بهتر است تمام نکات را برای ویدیوهایتان در هر پلتفرم انتشاری رعایت کنید تا شانس قرارگرفتن در صدر نتایج موتورهای جستجو را به بالاترین حد خود برسانید.

حقیقت این است که در گذشته ویدیو برای سئو سایت‌ها به‌منزله مانع بزرگی تلقی می‌شد که نه‌تنها در ارتقای رتبه سایت تأثیر مثبتی نداشت، بلکه گاهی به دلیل متن‌محور‌بودن الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجو اثرات منفی نیز روی رتبه وب‌سایت‌ها در نتایج موتورهای جست‌وجو را نیز در پی داشت.

اما امروزه ویدیو به قدری مهم و تأثیر‌گذار شده‌ که ارجحیت قرارگرفتن آن به طور مجزا در رتبه‌های اول از صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو بسیار بیشتر شده‌است.

برای درک بهتر این مورد به ۳ مزیت اصلی ویدیو برای اولویت نمایش در نتایج جستجوهای اینترنتی اشاره می‌کنیم.

  1. محتوای متنی به هیچ عنوان قدرت برد در رقابت با محتوای ویدیویی را ندارد.

میلیون‌ها صفحه‌ متنی برای قرار‌گرفتن در رتبه‌های اول و حتی صفحات اول نتایج جستجو در حال رقابتند در حالی‌که فقط هزاران صفحه دارای محتوای ویدیویی برای قرار‌گرفتن در همان جایگاه به رقابت می‌پردازند.

  1. ویدیو به مراتب سریع‌تر از محتوای متنی رَنک می‌پذیرد.

برای رنک‌گرفتن ویدیو تنها چند ساعت نیاز است اما در نقطه مقابل برای محتوای متنی چندین هفته زمان لازم است که همین مؤید این نکته است که ویدیو از محتوای متنی به‌روز‌تر و با‌ارزش‌تر است.

  1. خاصیت ویروسی‌بودن ویدیو.

در اغلب موارد برای هر فردی به‌اشتراک‌گذاشتن یک ویدیو بسیار جذاب‌تر از به‌اشتراک گذاشتن محتوای متنی ساده و بی‌روح است و این نکته زمانی‌که شما واقعاً ویدیوی جذابی در اختیار مخاطبان قرار می‌دهید به وضوح قابل‌رؤیت است.

اما سئو ویدیو تنها بارگذاری آن در یوتیوب یا سایر پلتفرم‌های انتشار ویدیو و امیدواری و خوش‌بینی به نمایش آن در نتایج اولیه موتورهای جستجو نیست،‌ با این مقدمه به استراتژی‌های مهمی می‌پردازیم که برای گرفتن رنک بهتر ویدیو در فضای آنلاین بسیار موثر است.

گرفتن رنک برای ویدیو با نمایش آن در نتایج اولیه جستجوی موتورهای جستجو ارتباط مستقیمی دارد و الگوریتم رنک‌دهی به ویدیو از پارامترهای متعددی تشکیل شده است که به طور خلاصه می‌توان گفت که موتورهای جستجو برای رنک‌دهی به یک محتوای ویدیویی ۳ پارامتر اصلی را بررسی می‌کنند؛ قصد مخاطب از جستجوی ویدیو، میزان علاقه آن به ویدیویی که می‌بیند و ارتباط ویدیو با ابزارها یا همان کوئری‌های جستجو.

سئو ویدیو یکی از زیرمجموعه‌های ویدیومارکتینگ است که اگر در فضای تولید محتوای ویدیویی آنلاین فعالیت داشته باشید یا به موضوعات مرتبط با آن علاقه‌مند باشید، ناگزیر هستید برای یادگیری آن وقت بگذارید

سئو ویدیو - ویدئو برندینگ
عنوان را دست‌کم نگیرید

اول از همه کلیدواژه‌های عنوان ویدیو به‌عنوان تعیین‌کننده کلیدی نقش مهمی در سئو ویدیو ایفا می‌کنند و هرچقدر عنوان ویدیو ارتباط بیشتری با کوئری‌های جستجو داشته باشد، ویدیو امتیاز بالاتری برای گرفتن رنک به خود اختصاص خواهد داد.

به‌عنوان مثال، اگر ویدیوی شما در رابطه با ساخت ویدیو است، بهتر است در عنوانی که هنگام بارگذاری ویدیو در نظر می‌گیرید، عبارت ساخت ویدیو را نیز بگنجانید، هرچقدر عنوان ویدیوی شما با عبارت احتمالی که توسط کاربر جستجو می‌شود قرابت بیشتری داشته باشد، شانس قرارگرفتن ویدیوی شما در اولویت نمایش برای آن مخاطب نیز بیشتر می‌شود.

بازدید بیشتر، شانس بیشتر

یکی دیگر از پارامترهای متمایز‌کننده ویدیو در قرارگرفتن رده‌های نخست نتایج جستجو تعداد بازدید ویدیو است، البته که این بازدید‌ها توسط موتورهای جستجو رصد می‌شوند پس به هیچ‌عنوان گزینه خرید بازدید یا ترفندهای رباتیک افزایش بازدید ویدیو را انتخاب نکنید، چرا‌که ابزارهای فوق‌حرفه‌ای آنالیز ویدیو همچون نمودار آهنگ رشد بازدید به‌خوبی نشان‌دهنده تقلب شما خواهند بود و هرچه در این نمودار آهنگ رشد بازدید غیرطبیعی‌تر باشد یا به عبارتی با شکست‌های ناگهانی ظاهری همراه شود، به‌راحتی شناسایی می‌شود و این یعنی توسط موتور جستجو با خطر جریمه یا همان پنالتی گوگل مواجه خواهید شد که می‌تواند آب سردی باشد به تمام تلاش‌هایتان برای دیده‌شدن بیشتر ویدیوهایتان.

لازم به ذکر است جریمه گوگل بدین معنی است که ویدیوی شما دیگر در نتایج جستجو نمایش داده نشده یا رتبه آن به‌شدت افت خواهد کرد. هنگامی که محتوای ویدیویی دچار جریمه می‌شود، مخاطبان هدف شما دیگر شما را پیدا نخواهند کرد و در نتیجه بازدید ویدیوی شما دچار کاهش شدید خواهد شد. به‌یاد داشته باشید که رشد طبیعی نیاز به حوصله و سپری‌شدن زمان دارد و مسیرهای میانبر متقلبانه در سئو ویدیو ممکن است به حذف کامل شما از صحنه رقابت ویدیومارکتینگ منجر شوند.

سئو ویدیو-هشتگ‌گذاری

از هشتگ‌گذاری غافل نشوید

استفاده از هشتگ درست و مرتبط کمک می‌کند تا ویدیو بازدید بیشتری پیدا کنند. البته باید بدانید که از چه هشتگ‌هایی استفاده کنید. در نظر داشته باشید برخلاف روال شبکه‌های اجتماعی استفاده از لیست هشتگ‌های معروف و غیرمرتبط ممکن است نتیجه منفی برای ویدیوی شما به همراه داشته باشد؛ چراکه همان‌طور که اشاره شد، مدت زمان تماشای ویدیو از مهم‌ترین پارامترهای سئو ویدیو است و بدیهی است که اگر با هشتگ نامرتبط مخاطب به ویدیوی شما برسد، ندیده آن را رها می‌کند و این برای سئو ویدیوی شما به‌منزله امتیاز منفی بزرگی است.

سئو ویدیو-ایجاد تعامل

ایجاد تعامل معجزه می‌کند

عامل دیگر در سئو ویدیو موردی بسیار مهم و اساسی در رتبه‌بندی ویدیوها در موتورهای جستجو است. نرخ تعامل مخاطب با ویدیوی شما تعیین‌کننده است؛ هرچقدر تعامل بیشتری به‌واسطه ویدیوهایتان ایجاد کنید، شانس بیشتری برای دیده‌شدن توسط موتورهای جستجو پیدا می‌کنید.

این نرخ نشان می‌دهد که ویدیوی شما تا چه حد محبوب و مورد اقبال مخاطبان بوده‌است. درست است که بازدید از یک ویدیو اهمیت زیادی دارد، اما اینکه کاربران تا چه حد با این ویدیو ارتباط برقرار کرده‌اند و لایک و کامنت بیشتری برای آن خرج کرده‌اند نیز اهمیت زیادی دارد.

در واقع نسبت تعامل‌کنندگان به افرادی که صرفا ویدیو را دیده‌اند، اهمیت زیادی دارد و یکی از راهکارهای افزایش این نرخ تعامل دعوت‌کردن از مخاطبان ویدیو، به این ایجاد تعامل بیشتر است. از مخاطبان ویدیو بخواهید ویدیو را لایک کنند، ذخیره کنند، کامنت‌های چالشی بگذارند و آن را برای دوستان خود ارسال کنند.

سئو ویدیو-کیفیت بصری و محتوایی دیجیتال مارکتینگ

کیفیت بصری و محتوایی ویدیوی شما تعیین‌کننده است

کیفیت ویدیو اصطلاحی است که به مدت زمان تماشای ویدیو توسط مخاطب اتلاق می‌شود و بدیهی است که هرچقدر مخاطبان ویدیوی شما میزان بیشتری از ویدیوی شما را به تماشا بنشینند، ویدیوی شما به‌عنوان ویدیوی باکیفیت‌تر و ارزشمندتری برای موتور جستجو شناخته خواهد شد و بالطبع آن از رنک بهتری برای قرار‌گرفتن در صدر نتایج جستجو برخوردار می‌شود.

برای کسب موفقیت در این قسمت ایجاد قلاب‌های جذاب از ابتدای ویدیو تا انتهای آن، به طوری که به مخاطب اجازه رها‌کردن ویدیو را ندهد، بسیار ضروری است؛ درواقع در زمان ساخت ویدیو هرزمان که احساس کردید به‌عنوان مخاطب ویدیو ممکن است در آن لحظه به‌خاطر عدم کشش ویدیو را کامل ندیده، رها کنید، بایست یک قلاب بصری یا محتوایی خلاقانه و جذاب ایجاد کنید که بتوانید با این ترفند حداکثر طول تماشای ویدیو را از مخاطب دریافت کنید.

موفقیت در ویدیوبرندینگ در گرو داستان‌سرایی

یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها برای برندسازی ویدیویی، ساخت روایت ویدیویی قوی از کسب‌وکارتان است، البته به طور مداوم و هدفمند بیان داستان ابزاری بسیار قدرتمند است؛ چرا‌که این مهارت در DNA همه ما نهفته شده است. اگر به هزاران سال پیش برگردیم و به زندگی انسان‌های اولیه نگاهی بیندازیم، می‌بینیم که اجداد ما دانش را از طریق بیان داستان به یکدیگر انتقال می‌دادند و با همین روند دانش از نسلی به نسل دیگر انتقال داده شد.

همان‌طور که تکنیک‌های بیان داستان در ما ارتقا یافت، تصاویر را در قالب هنر حکاکی روی سنگ به آن اضافه کردیم. ‌‌طی زمان بیان داستان را به‌صورت کلمات مکتوب درآوردیم و این سیر تکاملی ادامه داشت تا الان که برای این کار از ویدیو استفاده می‌کنیم.

در خلق پیام برای برند‌ها آنچه بسیار مهم است، مسئله داشتن یک داستان برای برند است. امروزه برای برندها داشتن یک داستان به یک فرهنگ تبدیل شده ‌و برندهایی که داستانگو هستند، به طور معمول شانس ماندگاری و به یادآوری بیشتری دارند، زیرا در ذهن مخاطب به یک تصویر تبدیل می‌شوند.
دلیل موفقیت برندهای داستانگو در این حقیقت نهفته است که زبان ذهن ما، زبان داستان است.

قصه‌ها کوتاه‌ترین راه اتصال ذهن به قلب انسان و موثرترین عاملی هستند که می‌توان توجه افراد را به آن جلب کرد و آنها را به حرکت واداشت. هرگاه اندیشه‌های خود را به صورت داستان تعریف کنید، مخاطب آغوش خود را برای شنیدن آن باز می‌کند. انسان‌ها شنیدن و تعریف‌کردن حکایت و داستان را دوست دارند. داستان‌هایی که ارزش حکایت‌کردن داشته باشند، در مخاطب نوعی باور به موضوع داستان ایجاد می‌کنند.

در دنیای امروز، ما به‌طور گسترده‌ای داستان‌های خود را به‌صورت آنلاین از طریق ویدیوها، پادکست‌ها، کتاب‌های الکترونیکی و عکس‌ها به‌اشتراک می‌گذاریم. از آنجا که بیان داستان در سرشت ما قراردارد، اغلب جذب افراد و کسب‌وکار‌هایی می‌شویم که داستان‌های خود را برایمان به‌اشتراک می‌گذارند.

این جذابیت روایت در ویدیو‌برندینگ نیز با اولویت همراه می‌شود و یکی از مشخصه‌های برندسازی با محتوای ویدیویی، همراه‌شدن آن با داستان‌سرایی برای مخاطب است.
ویدیوهایی که روایتگر داستان شکل‌گیری، توسعه و نگاه به آینده کسب‌وکارهای بزرگ و یا حتی کسب‌وکار‌های نوپایی هستند که بیش از چند سال از شکل‌گیری آنها نمی‌گذرد.
این داستان‌ها فرصت فوق‌العاده‌ای هستند چرا‌که می‌توانند در میان مخاطبان بسیار بیشتر از یک کسب‌وکار کوچک که به‌طور معمولی شروع به‌کار می‌کند، طنین‌انداز شوند. هر فرد با کلیکی ساده یک داستان ویدیویی از یک کسب‌وکار را با فرد دیگری به‌اشتراک می‌گذارد و سپس آن هم دوباره به همین ترتیب این ویدیو را برای دیگری به‌اشتراک می‌گذارد و این روند تا به سرانجام رسیدن یک برندینگ حرفه‌ای در ذهن مشتریان به همین نحو ادامه پیدا می‌کند.

یک ویدیو داستان کسب‌وکار اگر به‌صورت هنرمندانه با احساسات مخاطب گره بخورد، بسیار پر‌طرفدار شده و بسیار بیشتر از آنچه فکرش را بکنید، دیده‌خواهدشد.
در این حالت شما احتمالاً شگفت‌زده می‌شوید که چطور بیان داستان می‌تواند کاری کند که کسب‌وکارتان درآمدزایی بیشتری برایتان داشته باشد. البته آنچه که در روایت ویدیویی کسب‌وکار شما از هر چیزی مهم‌تر است، ایجاد ثانیه‌هایی به‌یادماندنی از سرگذشت برند خود در ذهن مخاطبان خود و حتی مشتریان وفادار کسب‌وکارتان است.

بیان داستان ویدیویی، رشد کسب‌وکار شما را افزایش می‌دهد و یک ارتباط انسانی قدرتمند بین کسب‌وکار شما و مشتریانتان برقرار می‌کند. نتیجه چه خواهد بود؟ مطمئنم که این جمله را شنیده‌اید: «مردم با کسب‌وکار، کسب‌وکار نمی‌کنند، بلکه با یکدیگر کسب‌وکار می‌کنند.»
وقتی یک مشتری از کسب‌وکاری خرید می‌کند در واقع از فردی که در آن کسب‌وکار قرار دارد خرید می‌کند. این ارتباط شخصی است که اهمیت دارد.

تعامل فرد به فرد در قالب یک کسب‌وکار اتفاق می‌افتد. در واقع به همین دلیل است که کسب‌وکاری که با مشتریان به‌وسیله استفاده از ویدیو ارتباط برقرار می‌کند، سوددهی بیشتری خواهد داشت. ویدیوی داستان‌محور در ویدیوبرندینگ، موانع یا به‌اصطلاح یخ دیجیتالی بین مشتریان شما و کسب‌وکارتان را در هم می‌شکند.

این ویدیو ارتباط ایجاد می‌کند و در ادامه مشتریان وفادار و فروش بیشتر به همراه می‌آورد. به عنوان مثال، داستان ویدیویی از اینکه چرا، چگونه و چه زمانی کسب‌وکار خود را آغاز کردید، یکی از ویدیوهایی است که می‌تواند به برندینگ ویدیویی شما در قالب یک ویدیو داستانی که با احساسات مخاطب گره می‌خورد، کمک کند.
در پایان به‌یاد داشته باشید ویدیوبرندینگ با تولید و انتشار ویدیوهای اصولی و استاندارد به‌منزله یک پل ارتباطی بسیار مؤثر با مخاطبانتان عمل می‌کند و به‌طور موفقیت‌آمیزی، ارتباطی مستحکم بین شما و مشتریانتان ایجاد می‌کند.

منبع هفته نامه شنبه

10plugin.ir