رسانه جامع کارآفرینی و نوآوری استان فارس

سرویس اشتراک ویدیوی آپارات از نگاه آمار و ارقام

مقدمه

سرویس اشتراک ویدیوی آپارات از نگاه آمار و ارقام

۱۱ سال پس از تأسیس اولین سایت اشتراک ویدیوی ایران، امروز و در آغاز ‌سال ۱۳۹۹، آپارات به جایگاه تثبیت‌شده‌ای در بین کاربران بومی و غیربومی رسیده است؛ دهمین سال فعالیت آپارات با توسعه زیرساخت‌های فنی، توسعه تجربه کاربری، توسعه‌ی محصولات زیر مجموعه از جمله آپارات گیم، آپارات لایو و آپارات کودک همراه شد و اتفاقات ناگواری را هم مثل تحریم دامنه بین‌ا‌لمللی پشت سر گذاشت. تجربه روزهای پرفراز و نشیب سال ۹۸ و رشدی که متأثر از کاربران میلیونی آپارات در ابعاد مختلف این پلتفرم به وجود آمده است، زمینه‌ساز بررسی مهمترین اتفاق‌های سال ۹۸ و انتشار این گزارش آماری است. گزارشی که با هدف پاسخگویی به سوالات کاربران میلیونی آپارات و در اختیار گذاشتن اطلاعات فنی به متخصصان تکنولوژی تهیه شده است و اهداف پیشروی این سرویس پرمخاطب اشتراکی را هم به خوبی ترسیم می‌کند.

حجم مخاطبین آپارات چقدر است؟ جایگاه این وب‌سایت در جهان کجاست؟

آپارات در تهیه این گزارش داده‌های فنی را مورد توجه قرار داده است؛ برای پلتفرمی مثل آپارات تعداد کاربران و رشد بارگذاری ویدیو از سوی کاربران متغیرهای بسیار مهمی است. بررسی‌های صورت‌گرفته توسط کارشناسان این مجموعه نشان می‌دهد در سال ۹۸ به طور میانگین ۳۶ میلیون مخاطب ماهیانه منحصر به فرد آپارات را دنبال کرده‌اند. یعنی اگر آپارات کشور بود، به اندازه مراکش جمعیت داشت!

آپارات بر حسب رتبه‌بندی آلکسا در بین وب‌سایت‌های جهان به جایگاه منحصر به فرد ۸۰ – که تاکنون برای هیچ سایت ایرانی‌ رقم نخورده است – و رتبه‌ی اول در ایران دست‌ یافته است.

آمار بازدیدکنندگان آپارات
حجم بازدید موفق از ویدیوهای وب‌سایت آپارات به چه میزانی است؟

در سال ۹۸ روزانه به طور متوسط بیش از ۳۲ میلیون ویدیو بازدید شده که در مقایسه با سال‌های گذشته از رشد قابل توجهی برخودار بوده است. همچنین کاربران آپارات بیش از ۱۸۰ میلیون دقیقه ویدیو در روز تماشا کرده‌اند و بیش از پنج میلیون و ۴۱۱ هزار دقیقه ویدیو در کانال‌های خود بارگذاری کرده‌اند.

حجم بازدید موفق از آپارات

در ویدیوهای جستجو و بازدید شده بیشترین بازدیدها متعلق به چه کسانی بوده است؟

تیم چربازدید سال ۹۸ را میتوانی در تصویر زیر مشاهده نمایید؛ تناسب زمان ویدیوها با درصد بازدید آنها نیز یکی از مهترین سوالات کاربران آپارات است. همانطور که در اینفوگرافی می‌بینید بیشترین بازدید را ویدیوهایی با زمان ۱ تا ۳ دقیقه و بعد از آن ویدیوهایی با زمان کمتر از یک دقیقه به خود اختصاص داده‌اند.

تیم پربازدید در آپارات
آمارهای جذاب از آپارات به تفکیک اپراتور، مرورگر، سیستم عامل، برند و نوع دستگاه!

همچنین بیشترین ترافیک آپارات را در سال ۹۸ به ترتیب کاربران اپراتور ایرانسل، همراه اول، مخابرات و شاتل رقم زده‌اند؛ همچنین رقابت بین کاربران اندروید و ای‌اواس، رقابت بین کاربران سامسونگ و آیفون و تفکیک کاربران بر اساس مرورگری که استفاده می‌کنند از آمارهای فنی دیگری است که انتشار آن در گزارش سال آپارات حائز اهمیت است.

آمار فنی بازدید از آپارات

گیم‌استریمرها در سرویس جدید آپارات در سال ۹۸ چقدر فعالیت داشتند؟

امسال آپارات گیم از سرویس اشتراکی‌اش رونمایی کرد و با توسعه تجربه کاربری توانست بیش از ۳۵۰۰ گیم استریمر را به این پلتفرم جذب کند. رفتار گیم استریمرها و بازی‌های محبوبشان بخش دیگری از اطلاعات این اینفوگرافی است.

آمار گیم استریمرها در آپارات
شلوغ‌ترین روز آپارات چه روزی و اوج ترافیک این سایت در چه ساعتی است؟!

همانگونه که در تصویر آمده چهارشنبه‌ها، شلوغ‌ترین روز آپارات و حدفاصل ساعت ۲۲ تا ۲۴ ، اوج ترافیک در این وب‌سایت می‌باشد.

آمار ترافیک روزانه و ساعتی در آپارات

آمار ویدیوهای آپلود و دانلود شده در آپارات در سال ۹۸ چقدر بوده است؟!

در سال ۹۸ بیش از ۵ ملیون و چهارصد ویدیو در آپارات بارگذاری شده که در مقایسه با سال ۹۷ کاربران بیش از ۳۵ درصد بیشتر ویدیو در این وب‌سایت بارگذاری کرده‌اند؛ نکته‌ی جالب در این آمار، تمایل شدید کاربران به بارگذاری ویدیو با کیفیت بالا در این سایت است که این موضوع در جای خود میتواند به عنوان شاخص تحلیلی مناسبی برای سنجش کیفیت زیرساخت‌های فنی و خدمات این وب‌سایت لحاظ شود.

آمار ویدیوهای آپلود و دانلود شده در آپارات

حجم درآمدزایی از آپارات در سال ۹۸ چقدر  بوده است؟!

در حال حاضر بیش از  ۲۰۰۰ کانال در آپارات از آپلود ویدیو درآمدزایی می‌کنند؛ در این بین مسن‌ترین کاربر ۷۲ ساله و جوان‌ترین کاربر ۱۱ ساله می‌باشد؛ طیف اصلی کاربران آپارات، دهه‌ی شصتی‌ها هستند!

درآمدزایی با آپارات

سرویس اشتراک ویدیوی آپارات از نگاه آمار و ارقام

منبع وب سایت آپارات

10plugin.ir