رسانه جامع کارآفرینی و نوآوری استان فارس

۱۲ ترند جذاب ویدیو مارکتینگ در سال ۲۰۲۰

دانش‌تان در ویدیومارکتینگ را به‌روز کنید.منبع شنبه مگ

بازاریابی ویدیویی یا همان ویدیومارکتینگ‌ مانند سایر مباحث بازاریابی و فروش به صورت مداوم و بدون توقف، شاهد ظهور ترندهای جدید و از بین رفتن ترندهای قدیمی است و همین نشان از پویایی این مبحث کاربردی در جهان پیش‌روست.اگرچه موج‌سواری بر ترندهای کسب‌و‌کار همیشه کار عاقلانه‌ای نیست، اما همانطور که برای بالابردن سطح دانشتان و جلوگیری از عقب‌ماندن از سرعت فوق‌العاده پیشرفت علم بازاریابی ویدیویی، به کنکاش و جست‌وجو ادامه می‌دهید، بهتر است که همواره ترندهای ویدیومارکتینگ را نیز رصد کنید. از ابتدای سال‌۲۰۲۰ تاکنون، برخی از این ترندها رواج بیشتری یافته‌اند و برخی به‌تدریج از کارزار رقابتی در تولید محتوای ویدیویی خارج شده‌اند. برای راحتی بیشتر در این مطلب به ۱۲ترند اساسی ویدیومارکتینگ می‌پردازیم که همواره باید دنبالشان کنید و عاقلانه است در سال‌های آینده نیز چشم از آنها برندارید.

۱. ویدیوهای لایو

شاید استقبال از ویدیوهای پخش زنده یا لایو فیس‌بوک به‌شدت کاهش یافته باشد، اما لایو ویدیوها در پلتفرم‌های مختلف در حال ایجاد تجربه‌های جدید و هیجان‌انگیز برای کاربران خود هستند.
یکی از جنجالی‌ترین ترندها سال‌‌۲۰۱۷ در دنیای ویدیومارکتینگ، ویدیوهای پخش زنده فیس‌بوک (FacebookLive) بود. حقیقت این بود که ‌بسیاری از ابتکارات ویدیویی فیس‌بوک برای تیم سازنده آن نتایج خوبی در‌برنداشت. فیس‌بوک لایو، فیس‌بوک واچ و پخش خودکار و منظم ویدیوهای فیس‌بوک برای تغییر دیدگاه کاربران به پخش زنده ویدیویی ارائه شدند اما در ادامه و به مرور زمان این کار بدون دستیابی به نتایج چشمگیر به صورتی پایان یافت که در نتیجه برخی از این پخش‌های زنده به طور کامل تعطیل شدند.

ویدئو مارکتینگ

ما لایو ویدیو و یا پخش زنده روندی نیست که به کلی از بین برود. برعکس، پخش زنده جایگاه محکم و مطمئنی در اکوسیستم تولید محتوای ویدیویی دارد، اما اینکه دقیقا بهترین پلتفرم استفاده آن چیست و کی باید از آن بهره برد، جای تامل زیاد و برنامه‌ریزی دقیقی دارد.
پخش زنده همیشه ایده‌ای فوق‌العاده جذاب برای برقراری تعامل با دیگران است. راز بزرگ تاثیر پخش زنده بر دیگران این است: تعاملات زنده از طریق پخش زنده ویدیویی، با افراد واقعی که در لحظه از شما اثرپذیرند.

۲. خرید از ویدیو

یکی دیگر از ترندهای این روزهای ویدیومارکتینگ که تبدیل به جریان بسیار بزرگی در این زمینه نیز شده‌، ویدیوهایی هستند که بسته به پلتفرم انتشار به مخاطب امکان خرید مستقیم محصول یا خدمات را حین تماشای ویدیو می‌دهند. بسیار ساده حین تماشای ویدیو می‌توانید با لینکی که روی ویدیو قرار دارد، به صفحه خرید منتقل شوید؛ بدون هیچ تشریفات اضافی!
این قابلیت جذاب که در استوری‌ اینستاگرام و البته به صورت شناور در ویدیوهای یوتیوب بسیار پرکاربرد است، معادلات تعیین استراتژی برای برنامه‌ریزی تولید و انتشار ویدیو را در سال‌های پیش‌رو تحت تاثیر خود قرار خواهد داد، بهتر است در کنار تولید محتوای ویدیویی با استفاده از این ترند و به فراخور امکانات پلتفرم انتشاری که انتخاب می‌کنید، برای فروش مستقیم محصول یا خدمات‌تان نیز از طریق ویدیو برنامه‌ریزی کنید.

۳. ویدیوهای ۳۶۰‌درجه

ویدیوهای ۳۶۰‌درجه اگرچه در بازاریابی ویدیویی کم‌سن و سال و البته پرهزینه هستند، اما به جرات می‌توان گفت که رقیبی پرمدعا برای سایر ترندهای حیطه ویدیومارکتینگ به‌شمار می‌روند که اگرچه تاکنون بیشترین کاربرد را در ویدیوهای ورزشی و نمایش همایش‌های بزرگ موسیقی داشته‌اند اما به‌زودی با قدرتی باورنکردنی ارائه محصول و خدمات از طریق ویدیو را دستخوش تحولات بزرگی خواهند کرد. پس بهتر است در طراحی کمپین‌های ویدیومارکتینگ پیشرو نیم‌نگاهی به این ترند نوبنیان و جذاب هم داشته باشید، به هرحال این نوع از ویدیوها به دلیل نوظهور‌بودنشان برگ برنده‌ای متمایز در تولید محتوای ویدیویی برای مخاطبان به‌روز و همراه همیشگی نوآوری‌های تکنولوژی خواهند بود.

ویدئوی 360 درجه ای

۴-ویدیو با قاب یک به یک یا مربع

ویدیو با قاب‌بندی مربع در پست‌های اینستاگرامی و اقبال گسترده کاربران این شبکه اجتماعی به این نوع از ویدیو به خصوص برای تولید و انتشار ویدیوهای شخص‌محور، استانداردی جدید در تولید محتوای ویدیویی ایجاد کرد که ناقض کلیشه همیشگی ویدیو با قاب‌بندی افقی شد و استاندارد ابعاد محتوای ویدیویی را منطبق بر امکانات پلتفرم انتشار آن کرد. اگرچه این سنت‌شکنی در ابتدا با استقبال منفی فعالان فیلم و سینما که به یقین صاحبان اصلی ویدیو هستند مواجه شد، اما به‌تدریج جایگاه ویژه‌ای در تولید محتوای ویدیویی برای شبکه‌های اجتماعی پیدا کرد و خط نمودار روند استفاده از آن همچنان در شیب صعودی قرار دارد. اگر تا‌به‌حال از این نوع قاب‌بندی استفاده نکرده‌اید، بهتر است برای همراه‌شدن با ترندهای ویدیومارکتینگ برای یک‌بار هم که شده ویدیوی خود را در قاب یک به یک و یا همان مربع تولید و منتشر کنید.

۵. ولاگر

چه چیزی جذاب‌تر از روایت ویدیویی از دلمشغولی و روزمرگی‌هایی است که همراه با انتقال دانش و تجربه هم هست.
ولاگری از آن ژانرهای دلچسب تولید محتوای ویدیویی است که به‌خاطر خاصیت سرگرم‌کنندگی که دارد، به هیچ عنوان نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. ولاگری با یوتیوب شناخته شد و به مرور با اینستاگرام و اسنپ‌چت جایگاه ویژه‌ای در میان ترندهای ویدیومارکتینگ پیدا کرد. هرچند کیفیت ویدیو، صدا، زیبایی محیط و… در استقبال به ویدیوهای یک ولاگر تأثیر‌گذار است، اما مهم‌ترین موضوع برای ساخت یک ویدیو در ژانر ولاگری، محتوا و پیامی است که به مخاطب منتقل می‌کنید.
حقیقت این است که امروز‌ عده‌ای به چشم شغل اصلی به این ترند ویدیویی نگاه می‌کنند و اگرچه اینکه ولاگری می‌تواند شغل محسوب شود یا خیر قابل بحث است، اما چیزی که مشخص است، این است که ولاگر و ولاگری به این زودی‌ها از ترندهای ویدیومارکتینگ حذف‌شدنی نیستند.

ویدئو در جستجو

۶. ویدیو در صدر جست‌وجوها

اینکه ویدیوها بسیار راحت‌تر از قبل در نتایج موتورهای جست‌وجو دیده می‌شوند، حکایت از تحول الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجوست که انرژی مضاعفی را برای تولیدکنندگان محتوای ویدیویی فراهم می‌آورد. این ترند وقتی جذاب‌تر می‌شود که به کمک هوش مصنوعی امروز بخش اعظمی از پیشنهادهای شبکه‌های اجتماعی را نیز ویدیوهای متنوع به خود اختصاص داده‌اند‌، پس برای دیده‌شدن بهتر است هرچه سریع‌تر به سراغ تولید محتوای ویدیویی بروید و کسب‌و‌کارتان را در معرض کشف دیگران قرار دهید.

آموزش در ویدئو

۷. آموزش‌های ویدیویی

شاید قبلا هرگز به ویدیوهای آموزشی- این ترند پرکاربرد ویدیومارکتینگ- فکر نکرده بودید، شاید هم برای مدتی کوتاه به آن فکر کرده‌اید ولی نتیجه عملی در پی نداشته است، به هر حال اگر فکر می‌کنید که در تولید ویدیوهای آموزشی و انتقال تجربیات و علومی که برآن مسلط هستید به دیگران موفق خواهید بود، شروع کنید؛ این مسیری ساده و البته پرمنفعت برای کسب درآمد از طریق تولید ویدیو است. این ترند به شکلی توسعه یافته ‌که امروز‌ هر برند کوچک و بزرگی برای استفاده بهتر از محصولات و خدماتش‌، یک ویدیوی آموزشی نیز همراه آن می‌کند.بدیهی است از کوچک‌ترین موضوعات نیز می‌توان ویدیوهای آموزشی تولید کرد و مطمئن باشید که به تعداد جواب‌های یک سوال می‌توان برای پرسشگران آن سوال ویدیوی آموزشی تولید کرد، پس این ترند هیچ‌وقت دچار نزول نخواهد شد مگر با حذف ویدیو.

۸. ویدیوهای عمودی

با ظهور ویدیوهای استوری که به صورت تمام‌صفحه و عمودی تولید شدند و روی پلتفرم‌هایی چون اسنپ‌چت و اینستاگرام قرار گرفتند، مخاطبان هم آهسته‌آهسته با این نوع از ویدیو خو گرفتند و از عجیب‌بودنشان نسبت به ابعاد متداول افقی آهسته آهسته آنقدر کاسته شد تا حتی علاقه‌مندان خاص خودش را هم پیدا کرد و دلیلی شد بر راه‌اندازی آی‌جی‌تی‌وی اینستاگرام که امروز به یکی از پرطرفدارترین قاب‌های انتشار محتوای ویدیویی نیز بدل شده است. می‌توان گفت با استقبال رو به رشد کاربران آی‌جی‌تی‌وی، دیوار بزرگی که میان ابعاد متفاوت انتشار ویدیو تمایز قائل می‌شد، فروریخت و پس از آن چشمان بینندگان ویدیو، هر نوع قابی را برای تماشای تصاویر متحرک به رسمیت می‌شناسد. این ترند نیز در آینده پیش روی خود بسیار مورد توجه است و بروز اتفاقات متحول‌کننده دیگری مشابه ظهور آی‌جی‌تی‌وی هیچ دور از انتظار نیست.

۹. تبلیغات ویدیویی طولانی‌تر

به لطف ورود داستانسرایی به فروش و بازاریابی، تبلیغات ویدیویی هم با تمرکز بیشتری بر روایت داستان‌گونه برای معرفی خدمات و محصولات برندها به مشتریان به مرحله تولید و انتشار می‌رسند. آمارها نشان‌دهنده کاهش استفاده تبلیغات ۶‌ثانیه‌ای در مقایسه با تبلیغات ۳۰‌ثانیه‌ای و بیشتر است و همین نشانگر داستان‌محور‌بودن تبلیغات در اغلب موارد با زمان بیشتر است. ویدیوهای تبلیغاتی داستان‌محور این توانایی را دارند که به کاربران این مفهوم مهم را منتقل کنند که زندگی آنها پس از خرید یا استفاده از یک محصول خاص چگونه خواهد بود. برای بهره‌گیری درست از این ترند جذاب دانش‌محور که بر پایه تلفیق هوش مصنوعی و روانشناسی مشتری استوار شده است به زمانی که برای ویدیوهای تبلیغاتی خود اختصاص می‌دهید، دقت بیشتری کنید .

۱۰. داستان‌های کوتاه و متوالی

با توسعه نرم‌افزاری شبکه‌های اجتماعی انتشار ویدیوهایی کوتاه که در دل خود داستانی ولو کوتاه جای داده‌اند، به یکی از پرمخاطب‌ترین ترندهای ویدیویی تبدیل شده و به همین دلیل زیبنده‌ترین نام، یعنی استوری را به خود اختصاص داده‌اند. تولید ویدیوهای کوتاه از لحظات جذاب زندگی روزانه می‌تواند تمرین بسیار خوبی برای چشیدن طعم ولاگری و حتی تبدیل‌شدن به یک ولاگر پس از مثبت‌بودن اقبال مخاطبان به استوری‌هایتان باشد. جذابیت این ویدیوهای کوتاه به‌سادگی و بدون ادیت‌بودن آنهاست؛ چیزی که در ویدیوهای حرفه‌ای انتظار مواجه‌شدن با آن را نخواهید داشت. چه‌بسا ویدیوهای استوری برای برقراری تعادل میان شکوه و سادگی یک برند یا شخصیت ماموریت یافته‌اند و شاید این ترند نقطه شروع و به‌عبارتی دروازه ورود به تولید محتوای ویدیویی است، پس اگر تا‌به‌حال از ترس قضاوت پا‌ به دنیای ویدیومارکتینگ نگذاشته‌اید، با ویدیوهای کوتاه استوری، داستان خود را به مخاطبان شبکه اجتماعی‌تان منتقل کنید. مطمئن باشید با دیدن استوری کسی انتظار مواجه‌شدن با ویدیوهای حرفه‌ای و بدون نقص را ندارد؛ داستان پشت تصاویر مهم است.

داستان های کوتاه و متوالی

۱۱. ویدیو بدون طعم صدا

هنگامی که فیس‌بوک قابلیت پخش خودکار ویدیو بدون صدا را رونمایی کرد، مشخص بود که به‌زودی یکی از ویژگی‌های تمامی پلتفرم‌های انتشار ویدیو قابلیت کنترل صد‌در‌صد کاربران ‌روی پخش ویدیو با صدا یا بدون صدا خواهد بود و همین اتفاق هم افتاد؛ همان طور که در فید اکثر شبکه‌های اجتماعی ویدیوها بدون صدا در حال پخش هستند. خوب یا بد، باز هم باید از این ترند کمال استفاده را برد و بهترین راه آن نیز، تولید ویدیو به صورتی است که در صورت پخش بدون صدا هم روایتگری درستی از محتوای خود به مخاطب ارائه کند و در مرحله بعدی استفاده از زیرنویسی که در صورت عدم امکان پخش صدا بر اساس شرایط مخاطب، ویدیو در انتقال محتوا به بیننده ناکام نباشد.

۱۲. نمایش به‌جای توضیح

این ترند مهم در تولید محتواهای ویدیویی سال‌های اخیر به‌شدت مورد توجه قرارگرفته است. در حقیقت، ویدیو در حال بازگشت به ماهیت اصلی خود است و آن چیزی نیست جز کاستن از توضیحات و بیان عبارات و در مقابل افزودن به تولید تصاویری که خود بیانگر واژه‌های نادیده برای تشکیل یک ویدیوی تاثیرگذار هستند؛ آن هم بدون هیچ توضیح اضافه و کسل‌کننده.در واقع اگر نمی‌توانیم با کمترین توضیح ممکن ویدیو را به مرحله انتشار برسانیم، نقص بزرگی در فهم ماهیت ویدیو و استفاده درست از آن داریم که در آینده ممکن است تبدیل به پاشنه آشیلی شود که ما و کسب‌وکارمان را از تسلط بر ترندهای تاثیرگذار دنیای رو به جلو و سریع ویدیومارکتینگ دور می‌کند.

10plugin.ir